گویش اریسمانی

@ این پست ۲۱۷۹ بار خوانده شده است.

گویش اریسمانی که در حقیقت همان گویش بادرودی است گویشی است دوست داشتنی که نشانه ی قدمت فرهنگی متکلمان آن می باشد.

ماترک بجا مانده از نیاکانی است که، در دل کویر کوهستانی می زیسته اند. با این طبیعت خشن و ناهموار دست و پنجه نرم کرده اند و با شجاعتی که خصلت بارز آنان است بر آن فائق آمده اند. بی شک چنین مردمانی در چنین اقلیم کهنی افسانه ها، داستان ها، مثل ها و متل ها داشته اند.

History Arisman 19

@ این پست ۲۱۸۰ بار خوانده شده است.

گویش اریسمانی- عکس های دسته جمعی

 

زنان زحمت کش و کمر خمیده اش در شب های سرد زمستانی برای غنچه های زندگیشان داستان های جن و پری و افسانه ها تعریف کرده و آنان را در رویاهای شیرین فرو برده اند. مردان ستبر با چهره های سوخته اما صد حیف این گویش از آثار مکتوب خطی نداشته و ندارد. لذا آن همه هنر و ادبیات و تاریخ کهن و افسانه های بی نظیر این بوم و بر همراه با سینه های سترگ در دل خاک مدفون شده است.

چه دلنشین می شد اگر کسانی که از نعمت نوشتن بهره مند بودند، برای نسل های بجا مانده از خود برگ سبزی باقی می گذاشتند، تا این گونه این انسان های کویری با گذشته خود بیگانه نباشند.

هم نام نویسندگان بر تارک این سرزمین می درخشید هم باعث فخر و مباهات ادامه دهندگان حیات در این کهن بوم می شد. اما بجز انگشت حسرت خاییدن، کار دیگری نمی توان کرد. ثمره آن سهل انگاری چنین شده که گویشی بکر و دست نخورده با هزاران حرف های ناگفته در این دریاچه سبز کویر اریسمان کهن به حیات ادبی خود ادامه دهد.

اگر چه بر اثر ارتباط با زندگی تجمل گرایانه ی شهرنشینی و همچنین از خود باختگی فرهنگی واژگان کهن این گویش سیر مهجور و متروک شدن را می پیماید، اما در همایش گویش شناسی ها می توان درباره فلسفه ی وجودی گویش ها تحقیق و تفحص نمود.

فرهنگ های بومی و محلی را احیا کرد. آنها را با دیگر فرهنگ ها و رسم ایران زمین آشتی داد. شناخت گویش ها یعنی شناخت زوایای پنهان و زوایای ادبیات فارسی گویش ها حلقه های مفقود شده ی هنر و فرهنگ ایرانی است. امید است کسانی که به این کار خطیر عشق می ورزند این عروسان دلاراتم را از برق غربت به در خواهند آورد و با قلم شانه گیسوان واژگان را آرایش خواهند داد و آنها را به همگان خواهند شناساند.

راستی که گمنامی گویش ها حزنی گران است که چون ماری بر قلب هر انسان فرهنگ دوستی چنبر زده است چه خوش روزی که این غم و اندوه زدوده شود.

منابع و مأخذ:

تحقیقات دکتر علیرضا غلامی درباره روستای تاریخی اریسمان

عکس از نصراله شهنازی  www.ArisNasr.ir

دانلود عکس های گویش اریسمانی

 

2 comments

    • ایدا on ۱۳۹۱/۰۶/۱۵ at ۱۳:۵۵

    سلااااااااام واقعا اریسمون اینطوری بود و ما نمیدونستیم؟؟؟ عجب!!! واقعا جالب بود راستی عکسا مرتبط با موضوع بودن (نمونه ی واقعی از بچه های روستا) {البته یه شوخی بود!}

  1. Hey, that’s the greeatst! So with ll this brain power AWHFY?

دیدگاه‌ها غیرفعال است.