روایت نینوای اریسمان ۱۳۹۳

@ این پست ۵۶۸۸ بار خوانده شده است.

دوازدهمین سال اجرای مراسم آیینی مذهبی روایت نینوا مصادف با اربعین شهادت امام حسین(ع) و یارانش عصر روز شنبه ۲۲/۹/۱۳۹۳ در روستای اریسمان برگزار شد.

آئین مذهبی و سنتی روایت نینوا، حماسه تاریخ عاشورا را پس از شهادت تا اسارت خاندان امام حسین(ع) را واگویی و  تصویرسازی می‌کند تا صحنه‌های اسارت اهل بیت(ع) را آن طور که شایسته است، مقابل دیده شیفتگان حضرتش چنان صحنه‌سازی می‌کنند که گویی اریسمان، کربلایی دیگر است.

این مراسم هر ساله روز اربعین شهادت امام حسین(ع) در جوار گلزار شهدای روستای اریسمان و در محوطه‌ای افزون بر ۷ هزار مترمربع برگزار می‌شود و در این کربلای کوچک، از یک سو نهر علقمه با نخل های دلسوخته و از طرف دیگر تپه ماهور زینبیه و خیمه های حسینی شکل گرفته و در گوشه‌ای هم قربان‌گاه ثارالله مشابه‌سازی شده است.

مراسم آئینی روایت نینوای اریسمان از سال ۱۳۸۲ شروع به کار نموده و امسال (۱۳۹۳) برای دوازدهمین سال پیاپی برگزار می‌شود ولی در سال ۱۳۷۶، ۲ بار اجرا شد که به این ترتیب امسال سیزدهمین اجرا است.

در این مراسم، حدود ۱۰۰ نفر شبیه به مخالف و موافق به اجرا می‌پردازند که شامل ۵۰ نفر موافق ازجمله کودک و جوان، ۴۰ نفر مخالف و ۱۰ نفر سوار کار بوده و  یک نفر به عنوان راوی اتفاقات آن را شرح می‌دهد.

1 comment

    • آرش on 2014/12/14 at 15:46

    سلام
    دست مریضاد طبق روال همیشه عکسات محشره
    یه خسته نباشی عالی از من داشته باش

دیدگاه‌ها غیرفعال است.